Historia mezoterapii -ciekawostka

W ostatnich latach, jednym z najbardziej spektakularnych zabiegów, cieszącym się olbrzymią popularnością wśród bywalców salonów medycyny estetycznej i kosmetologicznych, stał się zabieg mezoterapii. Jako metoda leczenia schorzeń w medycynie powstała w latach 50 ubiegłego wieku dzięki dr Michaelowi Pistorowi. Korzenie tej metody sięgają jednak 2000 lat wstecz. Jak donosi piśmiennictwo, najbardziej znany i uznawany lekarz starożytności Hipokrates, zastosował metodę nakłuwania pacjentowi ramienia igłami kaktusa. Na całe tysiąclecia zapomniano o tej metodzie, dopiero w latach 50 ubiegłego wieku powrócił do niej dr Pistor. W 1958r zamieścił publikację na temat właściwości tej terapii. Początkowo stosowana była przez niego w laryngologii w leczeniu wad słuchu, zaprzestano jej jednak na skutek osiągania jedynie krótkotrwałych efektów. Zaobserwowano jednak znaczną poprawę stanu skóry w miejscach poddawanych zabiegowi. I tak, niejako skutkiem ubocznym, odkryto doskonałe działanie na skórę w eliminowaniu drobnych zmarszczek. To skłoniło Pistora do zastosowania jej w kosmetologii w latach 70. Jako metoda procedur medycznych znalazła jeszcze zastosowanie w leczeniu bólu, reumatologii, neurologii, medycynie sportowej, ortopedii. W tradycyjnej dermatologii nie jest stosowana ze względu na wchłanialność medykamentów podawanych miejscowo na zmienioną chorobowo skórę (upośledzenie funkcji ochronnej skóry). Mezoterapia polega na podawaniu małych dawek preparatów śródskórnie, na niewielkiej powierzchni w sposób cykliczny. Preparaty zawierają bardzo różne substancje aktywne jak witaminy, mikro i makroelementy, kwas hialuronowy nieusieciowany, peptydy, czynniki wzrostu i wiele innych. Ta metoda pomija skórę jako barierę ochronną i pozwala deponować substancje aktywne dokładnie w miejsce zapotrzebowania. Aktualna jest definicja twórcy tej metody:
„Mało, rzadko, w dobrze obrane miejsca”
Jest logiczna, skuteczna i nieskąplikowana technicznie. Wymaga jednak specjalistycznego przeszkolenia personelu wykonującego zabiegi.

10 zaleceń pielęgnacyjnych zachowania pięknej skóry

To, że skóra zmienia się wraz z wiekiem, wie i widzi każdy. Ale jak to się dzieje, że skóra u różnych osób, w tym samym wieku, może wyglądać tak różnie? Starzenie się skóry jest wypadkową dwóch procesów: genetycznie zaprogramowanych zmian (tak zwane starzenie genetyczne) oraz zmian wywołanych przez czynniki środowiskowe. Ten proces dotyczy wszystkich organów wewnętrznych i zewnętrznych, do których należy skóra. Czy możemy coś zrobić, aby opóźnić cały ten niekorzystny dla nas proces? Na genetykę wpływu nie mamy, jest to zadanie na przyszłość, ale na osłabienie wpływu czynników środowiskowych już tak. Jak dbać o siebie, aby nasz wiek biologiczny różnił się od wieku metrykalnego? Możemy to osiągnąć stosując w życiu codziennym 10 przykazań pielęgnacyjnych dla młodszej i zdrowszej skóry:

Cały rok używaj na dzień kosmetyków z filtrami UV

Przyjmuje się, że właściwa ochrona przed promieniowaniem UV rozpoczęta już w dzieciństwie zmniejsza objawy zewnątrzpochodnego starzenia się skóry aż o 80%. Oczywiście im wcześniej zaczniemy chronić skórę tym lepiej, ale nigdy nie jest na to za późno.

Pij wodę

Dorosły człowiek powinien wypijać 2-2,5l wody dziennie. Najlepiej nawilżać się systematycznie i wypijać, co pół godziny 100ml płynu. Zdrowa i gładka skóra to ta dobrze nawilżona. Woda w skórze jest pochodzenia egzogennego, czyli nie możemy dostarczyć jej z zewnątrz, dlatego zawsze miej wodę w zasięgu ręki.

Wysypiaj się

Brak snu przyspiesza wewnątrzpochodne starzenie się, nie wspominając o podkrążonych, zapuchniętych i czerwonych oczach.

Odżywiaj się zdrowo

Zgodnie z zaleceniami piramidy żywienia. Im więcej kolorowych warzyw i owoców na talerzu, tym lepiej. Nie zapominaj też o zdrowych tłuszczach, które są niezbędne do przyswajania niektórych witamin.

Ruszaj się

Ruch jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu, przyśpiesza przemianę materii, powoduje to wydzielanie endorfiny – hormonu szczęścia.

Zmieniaj często poszewkę na poduszkę

Zbiera kurz i serum z naszych włosów a także resztki kosmetyków. To doskonała pożywka dla bakterii. Zniwelujesz możliwość nadkażania skóry twarzy.

Zawsze oczyszczaj twarz przed snem

Na rynku jest bardzo dużo preparatów przeznaczonych do tego celu. Każdy może wybrać coś z uwzględnieniem swoich preferencji dobranych do rodzaju skóry.

Zawsze używaj toniku

Po myciu skóry, przed nałożeniem kremu lub zrobieniem makijażu. To bardzo ważny kosmetyk przywracający prawidłowe pH, niezbędne do prawidłowego funkcjonowania skóry.

Peelinguj skórę regularnie

Zabieg ten usuwa martwe komórki naskórka, przyśpiesza odnowę komórkową oraz wchłanianie substancji aktywnych zawartych w kosmetykach.

Śmiej się

To naturalny lifting, doskonała gimnastyka dla licznych mięśni twarzy i bardzo dobry sposób na młody wygląd.

Z uśmiechem radzi Katarzyna Cholewa - kosmetolog